Ulga termomodernizacyjna

Warunkiem efektywnie działającej zielonej instalacji, która pokryje zapotrzebowanie danego obiektu na prąd jest jej profesjonalny montaż. Panele słoneczne wymagają odpowiednio opracowanych rozwiązań, dopasowanych do potrzeb i możliwości otoczenia, w którym się znajdują. Ze względu na miejsce instalacji, wyróżniamy dwa odmienne rodzaje montażu: na dachu lub na gruncie. Najczęstszym rozwiązaniem, ze względu na funkcjonalność i oszczędność przestrzeni,
są oczywiście te umieszczane na dachu obiektu. Zdarza się jednak, że decyzja o chęci korzystania z ekologicznej energii zostaje podjęta zdecydowanie później, niż podczas projektowania i budowy obiektu. W sytuacji, gdy ułożenie dachu uniemożliwia montaż instalacji lub oczywistym jest, że nie będzie wytwarzała wystarczającej ilości prądu - warto skorzystać w drugiego rozwiązania, jakim jest umieszczenie jej na gruncie.

 

Montaż paneli słonecznych


Zależnie od miejsca umieszczenia instalacji, przygotowanie oraz środki ostrożności będą się między sobą różniły. W przypadku montażu na dachu lub elewacji należy brać pod uwagę potencjalne zagrożenie, jakim jest wysokość. Dodatkowo, panele dachowe można umieszczać jedynie na dachach ognioodpornych o odporności klasy A. Pozostałe wytyczne dotyczące umieszczania instalacji słonecznych są jednakowe, a są nimi:

- zapewnienie odpowiednich odległości oraz miejsca na wykonywanie napraw lub prac konserwatorskich,
- zabronione jest instalowanie paneli słonecznych w pobliżu sprzętów lub przedmiotów wydzielających gazy palne,
- zapewnienie odpowiedniej wentylacji modułów - optymalną odległością powierzchni dachu lub elewacji od instalacji, jaka
zalecana jest przez specjalistów to minimum 10 cm,
- uzgodnienie projektu technicznego z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych (dla paneli o mocy
większej niż 6,5 kWp),
- pozwolenie na budowę (dla instalacji przekraczającej moc 50 kWp),
- zgłoszenie instalacji do miejskiej lub powiatowej komendy Państwowej Straży Pożarnej,

Poza warunkami technicznymi oraz formalnymi, jakie muszą zostać spełnione dla efektywnej i bezpiecznej instalacji słonecznej, nie wolno także zapomnieć o czynnikach atmosferycznych. Zbyt silny wiatr, wilgotność powietrza czy opady mogą powodować problemy w trakcie instalacji, dlatego wszelkie działania należy zaplanować na odpowiedni dzień, a w razie potrzeby przesunąć prace na inny termin.

Całość podłączamy do naszej domowej lub firmowej instalacji elektrycznej i korzystamy z darmowej energii.

 

Chcesz zobaczyć jak działa instalacja fotowoltaiczna? Możesz to zrobić klikając w poniższy przycisk:

Zobacz

Skontaktuj się z nami!

Zostaw nam swój adres e-mail w formularzu